رودخانه ها
يکشنبه ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٦
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5741
 بازدید امروز : 1081
 کل بازدید : 877156
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/0560
خانهIنقشه سایتIتلفنهاي ضروريIتماس با ما
رودخانه ها

رودخانه ها:
1-  رودخانه ارس  2- رودخانه بالخلي 3- رودخانه قره سو 4- رودخانه خياو 5- رودخانه هروآباد

1-  رودخانه ارس:
ارس مهمترين و پرآب ترين رودخانه شمالي ايران در منطقه آذربايجان است که از غرب جلفا تا اصلاندوز مغان (استان اردبيل) در طول نوار مرزي ايران و جمهوري آذربايجان جريان دارد. ارس که در زبان آذربايجاني «آراز» گفته ميشود پس از طي مسافتي سرانجام به درياي خزر مي ريزد. رودخانه ارس بسيار سيلابي است و در بيشتر فصل هاي سال گل آلود است. دو سد بزرگ يکي در محل قزل قشلاق ماکو و ديگري سد انحرافي ميل مغان در غرب اصلاندوز و سد خدآفرين در ناحيه خمارلو که روي اين رودخانه ساخته شده است. در بستر رودخانه ارس 805 جزيره کوچک و بزرگ خالي از سکنه وجود دارد که به زبان محلي به آن «شام» مي گويند. براساس قرارداد مرزي 427 جزيره به ايران و 382 جزيره به جمهوري آذربايجان تعلق دارند. اين جزيره ها تنها براي چراي حيوانات ساکنان اطراف رودخانه قابل استفاده اند. آب بخشي از رودخانه، توسط کانالهايي بسوي دشت مغان جريان يافته و سبب رونق کشاورزي در منطقه کشت و صنعت مغان شده است.
2-  رودخانه بالخلي:
بالخلي از جمله رودخانه هاي دائمي استان ميباشد که از گردنه بالخلي «جنوب غربي شهر نير» حدفاصل دو رشته بزقوش و سبلان سرچشمه مي گيرد، سرشاخه هاي مهمي نظير برجلوچاي، سقزچي چاي، آغلاغان، جوراب چاي، درويش چاي، لاطران چاي و.... در مسير به اين رودخانه پيوسته و آنرا پرآب مي سازند. اين رودخانه از وسط شهر اردبيل مي گذرد و سرانجام در شمال اردبيل به رودخانه قره سو تخليه مي شود. وجه تسميه بالخلي چاي (رودخانه ماهي دار) بيانگر زيست انواع ماهيان در اين رودخانه است که عبارتند از قزل آلاي خال قرمز، سس ماهي، ماهي سياه، شاه کولي، همچنين اين رودخانه زيستگاه دائمي پستاندار آبزي (سمور آبي) و زيستگاه عبوري و فصلي انواع پرندگان مهاجر آبزي و کنار آبزي است.
دو سد مهم يامچلو و بند انحرافي الماس بر روي اين رودخانه قرار دارد.
3-  رودخانه قره سو:
رودخانه قره سو از رشته کوههاي تالش (باغرو) در شرق اردبيل سرچشمه مي گيرد و در مسير خود ضمن عبور از دشت اردبيل آبهاي جاري اين قسمت از جمله بالخلي چاي را جمع آوري مينمايد. اين رودخانه دامنه هاي شمالي توده سبلان را دور زده و در شمال غرب شهر مشکين شهر در محل کوجنق آب رودخانه اهر چاي را نيز دريافت کرده و سپس با يک انحراف قائم به سمت شمال جريان مي يابد و نام درود (دره رود) مي گيرد و سرانجام در محل اصلاندوز به رودخانه مرزي ارس تخليه مي شود. قره سو با اين که از جمله رودخانه هاي دائمي استان محسوب مي گردد ولي به سبب برداشت آب براي مصارف آبياري بخش اعظم بستر آن در تابستان خشک مي شود. اين رودخانه زيستگاه انواع ماهيان از جمله ماهي سياه، سس ماهي، ماهي برکه اي، شاه کولي، کپور ماهي معمولي کف زي کسلر مي باشد.
4-  رودخانه خياو:
خيوچاي يا خياوچاي از سرشاخه هاي مهم رودخانه قره سو در شهرستان مشکين شهر است. اين رودخانه از ارتفاعات هزار ميخ، آيي قاري، دلي آلي، جنوار داغي سرچشمه مي گيرد و سرتاسر دره موئيل را طي نموده و به قره سو مي ريزد. اين رودخانه مهم ترين زيستگاه ماهي قزل آلاي خال قرمز در استان اردبيل مي باشد.
5-  رودخانه هرودآباد:
هروچاي در شهرستانهاي خلخال و کوثر که جنوبي ترين شهرستانهاي استان اردبيل محسوب مي شوند، جريان دارد. اين ناحيه وسيع توسط چندين روخانه بزرگ و کوچک زهکشي شده و تمامي آبهاي سطحي آن از طريق قزل اوزن و سفيدرود به درياي خزر مي ريزد. بزرگترين شبکه زهکشي در منطقه خلخال رود بزرگي است که از سه رود هروچاي، آرپاچاي و سنگور چاي تشکيل شده است. هروچاي از ارتفاعات جنوب شهر خلخال سرچشمه گرفته و بسوي شمال مي رود. آرپاچاي تقرباً در همان امتداد ولي در جهت مخالف از شمال به جنوب جاري است. هر دو رود در پايين دست به هم پيوسته و جريان به سمت غرب منحرف شده و ارتفاعات مابين خلخال و گيوي را با دره تنگ و عميقي بريده و به شهر گيوي مي رسد. در اين منطقه اين رود به نام گيوي چاي معروف است.